Kulak Çınlamasının NedenleriKulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak çınlaması halk dilinde " biri bendi andı" diye yorumlanır. Fakat tıp dilinde kulak çınlamasına "tinnitus" denir. Kulak çınlaması genelde pek önemsenmez ama nadiren de olsa bir rahatsızlığın gizli belirtisi olabilir. Kulak çınlaması sürekli hale geldiyse uykusuzluk, dikkat bozukluğu, baş dönmesi gibi belirtilere neden oluyorsa kulak burun boğaz doktoruna görünmekte fayda vardır. Kulak çınlaması genelde uğuldama, çınlama, vızıltı ve vınlama şeklinde kişiden kişiye göre değişir ve aynı zaman da kafanın içinde duyulan bir ses olarak da tanımlanır. Kulak çınlamasının nedenleri aşağıda ki gibidir;

İşitme Kaybı

Yaşın ilerlemesiyle birlikte doğal olarak ortaya çıkan işitme kaybı, işitme sinirlerinin hassasiyetinin azalmasına ve kulak çınlamasına neden olur. Genç yaştaki kişilerde ise gürültülü ortamlarda bulunmak, yüksek sesle müzik dinlemek, gürültülü iş makinelerine yakın bir yerde çalışmak kulak çınlamasına ve aynı zaman da işitme kaybına neden olur. 

İç Kulaktaki Hücrelerin Zarar Görmesi

İç kulakta bulunan ince tüyler ses dalgalarına göre hareket eder ve kulak hücrelerini beyinde algılanacak elektrik sinyali yaymaları için harekete geçmelerini sağlar. Kulakta ince tüyler zarar görmüş ise hücreler rastgele elektrik sinyali verir ve buda kulak çınlamasına neden olur.

Kulak Kiri

Kulağın içindeki salgılar kulaktaki kirleri tutarak bakteri büyümesini yavaşlatarak kulak kanalını korumaya alır. Kir çok biriktiğinde işitme kaybı ya da kulak zarı tahrişi gibi nedenlerden dolayı kulak çınlamasına neden olur. Her sabah ve akşam kulak çöpüyle kulak içi tahriş olmayacak şekilde temizlenmelidir.

Kulağı Etkileyen Hastalıklar

Kulak zarı içinde oluşan her türlü enfeksiyon, orta kulak iltihabı, labirent iltihabı, sinüzit, alerji ve nezle gibi hastalıklar kulak çınlamasına neden olur.
Kulak Çınlamasının Nedenleri


Kulak Kemiğindeki Değişiklikler

Otoskleroz olarak adlandırılan orta kulak içindeki kemik eklemlerinin sertleşmesi sonucu işitmeyi etkiler ve kulak çınlamasına neden olur. Bu rahatsızlık daha çok aileden gelen genetik yapı olarak kulak kemiğinin büyümesi nedeniyle de ortaya çıkarak kulak çınlamasına neden olur.

Anemi

Aneminin diğer adı kansızlıktır. Anemi hastalığında kırmızı kan hücrelerinin az olması nedeniyle kan incelerek hızlı akmaya başladığından kulak çınlamasına neden olur.

Baş ve Boyun Tümörleri

Baş ya da boyunda bulunan baskı yapan tümörler kulak çınlamasına neden olur. Kulakta her kalp atışıyla birlikte duyulan ( pulsatil kulak çınlaması) iç kulağa yakın damarlarda veya şah damarındaki anormal bir kan akışı nedeniyle meydana gelir ve kulak çınlamasına neden olur.

Baş ve Boyun Yaralanmaları

Kaza, çarpma, darbe gibi sebeplerden dolayı baş ve boyun travmaları iç kulağı, işitme sinirlerini ve işitmeyle ilgili tüm fonksiyonları etkilediğinden kulak çınlamasına neden olur.

İlaçlar

Aspirin, romatizma, idrar söktürücü ya da antibiyotik gibi birçok ilacın yan etkisi olarak kulak çınlaması ortaya çıkabilir. Özellikle doz aşımlarında daha çok etkiyi göstererek kulak çınlamasına neden olabilir.

Cep Telefonu

Kişi cep telefonunu elinden hiç düşürmüyorsa ve dört yılı aşkın bir sürede her gün 10 dakika cep telefonunu kullanıyorsa kulak çınlamasına neden olabilir.  Bu yüzden telefonla konuşurken ses ayarını biraz düşürmesi kişinin kulak çınlamasını önler ve işitme kaybını ortadan kaldırır.

Yayınlanma Tarihi : 09.12.2013 11:42:11

Kulak Çınlamasının Nedenleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "Kulak Çınlamasının Nedenleri"

Emrullah

Cevap Sayısı: 0
merhaba. 34 yasındayım ve yaklaşık 4-5 yıldır bende de kulak çınlaması var.sanırım kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemeden kaynaklı oldu benimki.ama çınlama seviyesi çok düşük şükürler olsun. sadece çok sessiz ortamlarda hissediyorum, özellikle yatarken geç uykuya dalabiliyorum. maskeleme yöntemi uyguluyorum. bi radyo aldım, onu açıp sesini en kısık kısma getirip kulak çınlamamı bastırıyorum. böylece hissetmeden rahatça uyuyabiliyorum. tavsiye ederim arkadaşlar sizde maskeleme uygulayın. RABBİM tüm hasatlara acil şifalar versin.

2016-03-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

HÜLYA

Cevap Sayısı: 0
pazartesiden beri başladı hemen dr a gittim ve ani işitme kaybıda oluştu bende beyin mr ı çekildi birşey çıkmadı dr stresten dedi ilaç kullanmaya başladım kortizon tedavisi uyguluyorlar ve birde oksijen tedavisi varmış onada başladılar inşlh faydasını görücem rabbimin izniyle oksijen tedavisini araştırın arkadaşlar hepinize acil şifalar diliyorum

2014-05-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

nurettin

Cevap Sayısı: 0
ben 35 yil textil fabrikada calistim kulaklarimi hic tikamadim devamli gürültü icinde calistim simdi 6 yildir cinlama basladi halen devam ediyor hic caresini görmedim doktorlardan,

2014-04-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

Özver

Cevap Sayısı: 0
benim arkadaşımda da var kulak çınlaması bir gün bana söyledi ama çok rahatsızlık verdiğini dile getirmişti herkese çok geçmiş olsun buradan.

2014-02-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

cihan

Cevap Sayısı: 0
benim de kulağımda ani işitme kaybı oldu ilaç kulandım çok şükür geçti.ama çınlama hala iyileşmedi geceleri gözüme uyku girmiyor çok bunaltıcı sesler. orta kulak iltihabı varmış ilaç kullandım fayda etmedi bir daha kbb. doktarına gideceğim inşallah bu sefer geçer

2014-01-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

büşra

Cevap Sayısı: 0
çok ağır bir gribe benzer bişey geçirdim ondan sonra kulaklarım uğuldamaya başladı . 3 gün sonra sağlık ocağına gözüktüm bi damla verdi .zararı olmaz dedi . kullandım . fakat damlyı döktüğümde kafamı yatırıp beklerken çınlamaya benzer sesler duydum devam ettim sağ kulağımda + tiz bi ses oluştu korktum bıraktım hemen doktora gittim. doktor hastalık sonucu kapamış basınc yapmış dedi .ilac verdi kullandım şimdi uğuldama çok şükür geçdi fakat kulağımda ince tiz alçak tonda ses kaldı tekrar gözükçem doktora ve damlyıda yanımda götürcem. size bişey sormak istiyorum doktor o elinde baktığı aletle kulak zarının delik olup olmadığını görüyor mu çünkü verdiği ilaçda kulak zarı delik insanlar kulanmamalı diyor .

2013-02-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

EKİREM ÇETİNKARA

Cevap Sayısı: 0
ASKERLİĞİNİ BİTİRİP MEMLEKETİNE DÖNEN ÇOĞU KİŞİDE KULAK ÇINLAMASI VAR.ATIŞ POLİGONUNDA O YÜKSEK SESTE ATIŞ ANINDA KULAKLARIN KAPATILMAMASI ÇINLAMANIN Bİ SEBEBİDE BU. SAĞLIK BAKANLIĞI GENEL KURMAY BAŞKANLIĞINA BU KONU HAKKINDA GEREKLİ TALİMATI VERMESİ TARAFTARIYIM.

2013-01-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Kulak Çınlamasının Nedenleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Kulak Çınlamasının Nedenleri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

kulak çınlaması, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Nisan - 2018